Specjaliści firmy Check Point wykryli w Dark Webie narzędzie online – Gazorp - służące do budowy zindywidualizowanych kopii złośliwego oprogramowania Azorult
Badacze bezpieczeństwa firmy Check Point, w składzie Nikita Fokin, Israel Gubi, Mark Lechtik, odkryli w sieci Dark Web narzędzie online nazywane Gazorp, które pozwala na łatwe tworzenie zindywidualizowanych plików wykonywalnych dla Azorult, złośliwego oprogramowania kradnącego dane. Kongifurator Gazorp pozwala na darmowe generowanie złośliwego kodu w celu kradzieży m.in. haseł, danych płatności czy portfelów z kryptowalutami.
2018-10-08, 11:49

17 września badacze Check Point wykryli nowy konfigurator online, nazwany ‘Gazorp’, umieszczony w Dark Webie. Gazorp został zaprojektowany, aby budować pliki wykonywalne popularnego złośliwego oprogramowania, Azorult, programu kradnącego informacje prywatne, hasła i numery kart kredytowych.

Co więcej, usługa Gazorp jest dostępna bezpłatnie i pozwala na tworzenie świeżych próbek oprogramowania Azorult i odpowiadającego serwerowego kodu panelu sterowania, więc wystarczy tylko podać własny adres serwera C&C (Command & Control). Ten adres jest umieszczany w nowoutworzonym pliku wykonywalnym, który może być następnie rozprowadzony w dowolny sposób. Badacze Check Point dokładnie przetestowali platformę i odkryli, że Gazorp rzeczywiście tworzy kopie oprogramowania Azorult w wersji 3.0.(eksperci Check Pointa wypróbowali konfigurator Gazorp i wygenerowali działające kopie oprogramowania Azorult w wersji 3.0). Ta wersja złośliwego oprogramowania została wykryta 5 miesięcy temu i została od tego czasu zaktualizowana dwukrotnie: w atakach zostały zaobserwowane wersje 3.1 i 3.2.

Azorult występuje od co najmniej 2016 roku, badacze złośliwego oprogramowania z firmy Proofpoint wykryli nową wersję AZORult podczas dużego ataku emailowego 18 czerwca, jedynie 24 godziny po tym jak pojawił się na przestępczych forach w Dark Webie. Eksperci zauważyli także, że pojawienie się Gazorp w Dark Webie było skutkiem wycieku kodu panelu sterowania Azorult (dla wersji 3.1 i 3.2).

Dostępność kodu pozwala każdemu z łatwością stworzyć własną wersję panelu kontrolnego C&C Azorult, eksperci zaznaczyli również, że wyciek zawierał konfigurator najnowszej wersji złośliwego oprogramowania. Konfigurator ten nie jest oryginalnym, używanym przez autorów, „jedynie koduje i umieszcza adres C&C podany przez użytkownika i zapisuje go w pliku wykonywalnym”.

„Możliwe, że prostota tego mechanizmu i sposób dostarczania nowych wersji zainspirowała twórców Gazorpa do udostępnienia go publicznie” czytamy dalej w analizie badaczy.

Konfigurator przekierowuje do kanału Telegram używanego przez autorów do informowania użytkowników o nowościach w projekcie. Autorzy Gazorpa planują rozszerzenie istniejących funkcji dzięki modułom oraz możliwości konfigurowania panelu i eksportowania różnych baz danych do pliku.

Eksperci uważają, że możemy się niedługo spodziewać nagłego przyrostu ataków korzystających z aplikacji Azorult wygenerowanych za pomocą konfiguratora.

„Wygląda na to, że mamy do czynienia z bardzo wczesną wersją usługi Gazorp (0.1.), a głównym dostarczanym produktem jest ulepszony panel sterowania C&C Azorult. Możemy się jednak spodziewać, że projekt będzie ewoluował i powstaną nowe warianty Azorult” - podsumowują badacze Check Point.

Biorąc pod uwagę, że serwis jest darmowy, możemy się spodziewać zwiększenia ilości ataków z wykorzystaniem plików binarnych wygenerowanych przez Gazorp. Check Point zapowiedział, że będzie monitorować to zagrożenie i informować o nowościach na naszym blogu.

KONTAKT / AUTOR
Miłosz Stolarz
PR Consultant
730311365
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.